کشت ۶ میلیون اصله نهال

کشت ۶ میلیون اصله نهال در سطح ۴۰۰۰ هکتار عرصه در استان

کشت ۶ میلیون اصله نهال در سطح ۴۰۰۰ هکتار عرصه در استان - وبسایت مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران

احمد حسین زادگان، گفت: كشت زراعت چوب در سطح ۴۰۰۰ هكتار با كشت ۶ ميليون نهال در قالب برنامه دوسالانه آغاز گرديده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری، احمد حسین زادگان با اعلام این خبر افزود: با توجه به اجرای طرح تنفس جنگل، در جهت حفظ محيط زيست و جنگلهاي هيركاني استان و جلوگیری از نابودی جنگل ها و احیا آنها،  ضرورت تامین چوب برای صنایع سلولوزی و تقویت عرصه های طبیعی، زراعت چوب در استان بصورت جدی در دستور کار قرار گرفت.
استاندار با اشاره به فعالیت کارخانه های چوب و کاغذ، نکاچوب، صنایع سلولوزی و بویژه افتتاح بزرگ‌ترین واحد تولید ام دی اف (فیبر فشرده) مازندران با حجم سرمایه گذاری ارزی ۳۵ میلیون یورو و ۴۰۰ میلیارد تومان و تولید سالانه ۳۰۰ هزار متر مکعب ام دی اف که ۷۵ درصد نیاز کشور به این محصول را تامین می کند، افزود: زراعت چوب و طرح میراث ماندگار همراه با هم باید بصورت طرحی سراسری و فراگیر برای تامین و تحقق اهداف یاد شده در مازندران به اجرا درآید.
حسین زادگان با بیان این که برش شهرستانها براساس خوداظهاري فرمانداري ها و ارزيابي ظرفيت آنها از طريق ادارات جهاد كشاورزي و منابع طبيعي در این طرح لحاظ شده است، تصریح کرد: كميته اجرايي به دبيري جهادكشاورزي بعنوان نماينده ارشد وزارت جهاد و عضويت ادارات كل منابع طبيعي به رياست معاونت هماهنگي امور اقتصادي تشكیل و در دفتر جذب و حمايت از سرمايه گذاري موضوع، رصد مي گردد.
وی ادامه داد: كميته دانشگاه به دبيري دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري تشكيل و با هماهنگي با كليه دانشگاههاي استان نسبت خوداظهاري ۱۳۸ هكتار و انعقاد يادداشت تفاهم اقدام نموده است.
استاندار گفت: سازمان بسيج سازندگي نسبت به معرفي ۱۰۰۰ هكتار از اراضي در اختيار بصورت خوداظهاري اقدام نموده است.
او با بیان این که آب منطقه اي استان نيز در خصوص عرصه هاي در اختيار ، بستر متروكه رودخانه ها، حوزه هاي سد، كانالهاي آب و … بصورت خوداظهاري اقدام نموده است، افزود: شركت شهركهاي صنعتي نيز با معرفي عرصه ۲۰۰ هكتاري نسبت به واگذاري آن به شركت های مشتاق در شرف انعقاد يادداشت تفاهم مي باشد.
حسین زادگان با اشاره به این که گروه صنعتي آرين سعيد با اجاره ۱۰۰ هكتار از ادارات كل منابع طبيعي ساري و نوشهر اقدام به ايجاد نهالستان با تعداد يك ميليون نهال نموده است، اظهار داشت: امور اراضي استان نيز نسبت به پيگيري اجراي طرح زراعت چوب در ۲۵% از اراضي واگذاري به اشخاص حقيقي و حقوقي اقدام مي نمايد.
وی تصریح کرد: در طول مسير جاده هاي بين شهري در قالب طرح میراث ماندگار توسط اداره كل راه و شهرسازي و همچنين معابر شهري و روستايي توسط شهرداران و دهياران محترم نسبت به اجراي طرح زراعت چوب اقدام مي گردد.

منبع : وزارت کشور