اسماعیل نجار عازم مالزی شد؛

استفاده از ظرفیت سازمان های بین المللی برای کاهش مرگ و میر و خسارات

نشست منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شبکه بین المللی جستجو و نجات سازمان ملل متحد (اینساراگ) و مانور منطقه ای زلزله طی روزهای ۲۰ الی ۲۴ شهریور ماه در کشور مالزی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور درباره اهداف این سفر گفت: استفاده از دانش و تجربیات جهانی در زمینه مدیریت بحران و جستجو و نجات، افزایش همکاری های مشترک با سایر کشورها و تمرین هماهنگی برای مشارکت در حوادث بین المللی و در دست بررسی بودن عضویت وزارت کشور بعنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در گروه اینساراگ حضور در نشست و مانور مذکور  مفید ارزیابی می شود.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: از دیگر اهداف این دوره می توان به آشنایی شرکت کنندگان با نحوه پاسخگویی و هماهنگی کمک های بین المللی در فاز مقابله و آمادگی مدیریت بحران سوانح، معرفی ظرفیت ها و امکانات دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (UNOCHAi) و پیگیری امکان عضویت ایران در تیم ارزیابی و هماهنگی سوانح سازمان ملل متحد (UNDAC ) و گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (INSARAG ) اشاره کرد.
نجار افزود: شرکت کنندگانی از جمعیت هلال احمر کشور، سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، سازمان مدیریت بحران کشور در این دوره حضور دارند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به «اوندک» گفت: این سیستم در زیر مجموعه اوچا فعالیت می کند که برای هماهنگی و ارزیابی پاسخ به سوانح از سوی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۹۳ میلادی ایجاد شده است.
وی تاکید کرد: این سیستم طوری طراحی شده تا به سازمان ملل و دولت های آسیب دیده در سطح ملی و یا در محل وقوع حادثه با هماهنگی کمک های بین المللی یاری رساند. تیم های اونداک در مدتی کوتاه بین ۱۲ تا ۴۸ ساعت پس از وقوع سوانح در هر نقطه از جهان اعزام می شوند. اعزام این تیم ها به صورت رایگان و با درخواست هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل و یا کشور سانحه دیده صورت می گیرد.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور مأموریت های محوری اونداک را در حوزه های ارزیابی، هماهنگی، مدیریت اطلاعات و پاسخگویی در سوانح توصیف کرد و گفت: تیم اونداک در پاسخ به زلزله در محل حادثه مستقر شده و مرکز هماهنگی عملیات در محل (OSSOC )  را راه اندازی و ورود و خروج و برنامه عملیات تیم های جستجو ونجات شهری (USAR )را تسریع و تسهیل می نماید.
نجار درباره مزایای عضویت در این سیستم بین المللی گفت: دستیابی به آخرین تحولات در تجهیزات و فناری، ظرفیت سازی و اصلاح روش ها براساس استانداردهای بین المللی، مشارکت در مأموریت های اضطراری در خارج از کشور و افزایش توان مقابله و آمادگی و عضویت در شبکه بین المللی و امکان تسهیل هماهنگی و همکاری در شرایط وقوع سوانح در کشور را می توان نام برد.
معاون وزیر کشور در تشریح اینساراگ یا گروه مشورتی بین المللی جستجو و نجات گفت: این شبکه از کشورهای تأثیرپذیر از بلایا و کشورها و سازمان های پاسخ دهنده در بحران است که وظیفه جستجو و نجات شهری از سازه های فروریخته و هماهنگی عملیاتی در محل را برعهده دارند. اینساراگ در سال ۱۹۸۸ و به ابتکار عمل تیم های جستجو ونجات بین المللی فعال در زلزله ارمنستان بوجود آمده است.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: از وظایف گروه مشورتی بین المللی جستجو و نجات می توان به تقویت اثربخشی فعالیت های آمادگی و پاسخ در جهت نجات جان انسان ها و کاهش آلام و تاثیرات ناخواسته، بهبود همکاری بین تیم های جستجو و نجات شهری، افزایش آمادگی کشورهای سانحه خیز در امر جستجو و نجات، ظرفیت سازی و توسعه روش ها بر مبنای استاندارد موجود، تدوین دستورالعمل بهترین عملیات جستجو نجات شهری و تقویت همکاری بین سازمانی در فاز مقابله اشاره نمود.
نجار ارزیابی خسارات و نیازها، تعیین و اولویت بندی نیازها، تسهیل اعزام به محل و راه اندازی مرکز دریافت منابع و ورود و خروج تیم ها در هماهنگی با کشور سانحه دیده را از اهم مسئولیت های اینساراگ دانست و گفت: تأسیس شبکه جهانی از سازمان های جستجو و نجات در سه منطقه آفریقا- اروپا – خاورمیانه، آمریکا و آسیا- اقیانوسیه، تدوین راهنمای عملیات جستجو و نجان بین المللی، تدوین سیستم هماهنگی عملیات میدانی، تسهیل ورود و خروج تیم های جستجو و نجات شهری، ایجاد مرکز هماهنگی عملیات در محل و ایجاد مرکز پایش داده بر روی اینترنت و ظرفیت سازی و اصلاح روش ها و طرح های ملی از جمله دستاوردهای اینساراگ است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای منطقه از جمله ترکیه، امارات، لبنان، مصر و عربستان سعودی به عضویت اونداک و اینساراگ درآمده اند و عضویت جمهوری اسلامی ایران نیز در این دو سیستم ارزیابی و هماهنگی سوانح سازمان ملل متحد (UNDAC  ) و گروه مشاوره جستجو و نجات بین المللی (INSARAG  ) از سوی سازمان مدیریت بحران کشور در حال پیگیری است.