پیام خداحافظی وزیر کشور از مردم شریف وعزیز ایران/ سپاسگزاری دکتر رحمانی فضلی از مردم برای بزرگواری ها، نجابت ها، سخاوتمندی ها/ همراهی های مردم فارغ از قومیت، نژاد و مذهب، افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است/ همزمانی دو چالش تحریم و کرونا، زندگی را بر مردم سخت کرد اما خللی در اراده مردم الهی و بلند نظر در مواجهه با مشکلات ایجاد نکرد/ وزارت کشور در هشت سال گذشته با اهتمام به فعال سازی همه جانبه ظرفیت های ملی و استانی، نقشی میاندارانه و پیشرو در آبادانی و توسعه کشور ایفا کرد

پیام خداحافظی وزیر کشوراز مردم شریف وعزیز ایران

پیام خداحافظی وزیر کشور از مردم شریف وعزیز ایران دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور، با صدور پیامی، در واپسین روز خدمت در کسوت وزارت کشور، از همه مردم عزیز ایران، فعالان عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی و اصحاب شریف رسانه برای بزرگواری ها، نجابت ها، سخاوتمندی ها و حوصله داری هایشان سپاسگزاری کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن کامل پیام خداحافظی دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور که خطاب به مردم شریف و عزیز ایران، صادر شده،  بدین شرح است:
باسمه تعالی
در واپسین روز خدمت در کسوت وزیر کشور لازم می دانم از همه  مردم عزیز ایران، اصحاب شریف رسانه و فعالان عرصه های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی کشور بابت بزرگواری ها، نجابت ها، سخاوتمندی ها و حوصله داری هایشان سپاسگزاری نمایم و به سهم خود از نارسائی ها، مشکلات ها و تلخی هایی که طی این سالها متحمل شده اند؛ پوزش و حلالیت بطلبم.
رضایتمندی و همراهی های عموم مردم ایران فارغ از قومیت، نژاد و مذهب، افتخار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که همواره در بزنگاه های بزرگ و حساس تاریخی و سیاسی، متحد و یکصدا به دفاع از آرمان های مقدس انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی کشور در برابر تهدیدات داخلی و خارجی پرداخته اند.
چراغ راهنمای وزارت کشور نیز در هشت سال اخیر؛ توجه مسئولانه به دغدغه مندی ها، نیازها و خواسته های عموم مردم ایران و تامین امنیت داخلی در کنار تسهیل گری در حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور بوده است. وزارت کشور در این عرصه با باور به این گفتمان که امنیت در جمهوری اسلامی ایران، مردم پایه است؛ حفظ و برقراری نظم و انسجام داخلی را به عنوان مهمترین رسالت قانونی خود دنبال کرده است.
تمام سعی و تلاش در هشت سال گذشته بر این اصل استوار بود تا وزارت کشور در قامت یک هماهنگ کننده حاکمیتی در قوه مجریه در موضوعات مختلف اعم از سیاسی و اجتماعی و امنیتی و اقتصادی بتواند در عبور از تلاطمات ناشی از مشکلات و توطئه های بیگانگان با رعایت اصل حق الناس، حقوق شهروندی، تقویت وحدت و انسجام ملی عمل کرده و چشمداشت دشمنان ایران و ایرانی را به یاس تبدیل نماید. در این مسیر پرتلاطم و خطیر هدایت و راهبری داهیانه مقام معظم رهبری و حمایت و پشتیبانی ریاست محترم جمهوری اسلامی و همچنین همراهی و مساعدت همه نهادها، ارگان ها، سازمان های دولتی و غیر دولتی، عمومی و بخش خصوصی نقش موثری در پیشبرد اهداف توسعه محور و انسجام بخش وزارت کشور داشتند.
راهبرد وزارت کشور در هشت سال گذشته معطوف به چهار حوزه سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی در کشور بوده است و با اهتمام  به فعال سازی همه جانبه ظرفیت های ملی و استانی، نقشی میاندارانه و پیشرو در آبادانی و توسعه کشور ایفا نموده است. در این عرصه خطیر؛ وزارت کشور به سهم خود در مدیریت حوادث طبیعی کشور نظیر زلزله در کرمانشاه، بحران سیل در ۲۵ استان کشور و دیگر مخاطرات طبیعی واقع کوشید و از جمله با تشکیل و مسئولیت قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده نقش تعیین کننده ای در سامان دهی به مشکلات مردم سیل زده و بازسازی و نوسازی خانه های آسیب دیده و خدمت به هموطنان ایفا نمود.
توانمندسازی بانوان و استفاده از این قشر توانا، متعهد و دلسوز در مسئولیت های ارشد مدیریتی از جمله رویکردهای اصلی مدیریتی در وزارت کشور بوده است به طوری که در هشت سال گذشته و برای اولین بار در وزارت کشور ۱۵ معاون استاندار کشور از میان بانوان فرهیخته و فعال انتخاب شدند. همراستا با این اقدام ۳ فرماندار زن در تهران، خوزستان و سیستان و بلوچستان بر صندلی فرمانداری تکیه زدند و در بخشداری ها، وزارت کشور با انتخاب ۵۲ بخشدار زن، کارنامه ای درخشان در استفاده از ظرفیت مدیریتی بانوان ارائه کرد.
در این سال ها، رویکرد وزارت کشور در حوزه احزاب و گروه های سیاسی؛ مبتنی بر مشی اعتدال، میانه روی و تعامل بوده است و راهبرد تقویت احزاب و گروههای سیاسی و اصلاح قانون احزاب در کشور دنبال شد که در نتیجه آن، امروز ۱۱۸ حزب مجوز دار در کشور با شرایط قانونی در حال ایفای نقش هستند.
برگزاری ۱۱ انتخابات سراسری و میاندوره ای در کشور اعم از  انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستاها در عین بی طرفی و قانونمداری و در نهایت امنیت و سلامت از دیگر اقدامات وزارت کشور در ۸ سال گذشته بوده است. این در حالی است که در دوره های اخیر، بیش از گذشته؛ جبهه دشمن بر ناامید سازی مردم از قدرت صندوق رای در تعیین سرنوشت شان تلاش می کرد اما به حول و قوه الهی با همراهی مردم، انتخابات در نهایت دقت و صحت و به شکلی آبرومندانه در کشور برگزار و روند جابجائی مسئولیت ها در بازه های زمانی معین قانونی محقق شد.
در عین حال باید اذعان کرد؛ همه اهداف و برنامه های مد نظر در عرصه سیاست داخلی و هماهنگ کنندگی بخش های مختلف کشور،  طی هشت سال اخیر واقع نگردید و نارسائی ها و خلأ هایی همچنان باقی است؛ اما جای تردیدی نیست که کوشش ها و تلاش ها با تمام توان و ظرفیت بوده و از هیچ اقدامی در جهت کاهش آلام مردم به خصوص در مواجهه با بحران ها فرو گذار، نشده است.
اینجانب که دراین هشت سال در سنگر وزارت کشور توفیق خدمت به مردم نجیب و عزیز ایران داشته ام، لازم می دانم از همراهی ها، سعه صدر، مناعت و بلند نظری عموم مردم کشورمان به خصوص در مواجهه با شرایط سال های اخیر ناشی از تحریم های ظالمانه دشمن و بیماری منحوس کرونا، کمال تشکر و قدردانی را داشته باشم؛ همزمانی دو چالش تحریم و کرونا، زندگی را بر مردم عزیز و استوار ایران سخت کرد اما این دشواری ها خللی در اراده و عزم این مردم الهی و بلند نظر در مواجهه با مشکلات و مهمتر از همه در عبور از بحران ها ایجاد نکرد.
در حالی که دشمن تصور داشت؛ با ابزار ظالمانه تحریم ها، میان دولت و ملت ایران فاصله و جدایی بیندازد، با هوشمندی، آگاهی و بصیرت مردم از نیات دشمن، درعمل همبستگی و وحدت ملی در کشور جلوه گر شد.
همراهی عموم مردم و همچنین همکاری اصناف، بازاریان و کسبه در ایپدمی کرونا با مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، نمودی عینی از اعتماد متقابل میان دولت و ملت در ایران است و نتیجه این همراهی و همکاری های مستمر و مداوم میان مردم و دولت، موجب شد؛ رهبری معظم انقلاب اسلامی در عید نیمه‌شعبان گذشته خطاب به ملت شریف ایران، فرمودند که ملت ایران در آزمونِ بیماری کرونا خوش درخشید.
امیدوارم تعاملات مستمر و مؤثر مردم عزیز و بخش های مختلف دست اندرکار در جهت مهار بیماری کرونا تداوم یافته و به روزی برسیم که سایه این بیماری از سپهر سلامت عمومی کشور به طور کامل رفع شده باشد.
اینجانب در پایان این دوره از خدمتگزاری به مردم نجیب و آگاه و صبور میهن اسلامی، با تقدیر از الطاف الهی و عنایت ائمه اطهار و حضرت بقیه ا… الاعظم از همه همکاران دلسوزم در صف و ستاد وزارت کشور صمیمانه تشکر می کنم و از هم میهنان عزیزم طلب مغفرت و حلالیت دارم و امیدوارم تلاش های مخلصانه، مرضی درگاه احدیت و مورد محبت و اقبال هموطنان عزیزمان باشد.

عبدالرضا رحمانی فضلی/ وزیر کشور – سوم شهریور ماه ۱۴۰۰

منبع:وزارت کشور