پتروشیمی و نفت بعد از انقلاب از نگاه معاون سابق وزیر نفت

پتروشیمی و نفت بعد از انقلاب

اگر به تاریخ شفاهی و روایت زندگی افرادی که در صنعت نفت نقش داشته و دارند علاقه‌مند هستید این قسمت از برنامه «فرایند» را ببینید. در این قسمت با دکتر اصغر ابراهیمی اصل که سمت‌ها و مسئولیت‌های زیادی در سال‌های بعد از انقلاب سال ۱۳۵۷ داشته، گفتگو شده است. او زمانی استاندار پیشین ایلام و آذربایجان غربی و معاون وزیر نفت بوده است. ابراهیمی اصل همچنین سفیر ایران در آفریقای جنوبی و عضو هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی نیز بوده است.

استفاده از نعمت‌های خدادادی نیاز به عقلانیت دارد

ابراهیمی اصل که مدتی با رستم قاسمی و بیژن زنگنه کار کرده در این برنامه مطرح می‌کند که از منابع خدادادی به خوبی استفاده نمی‌کنیم. او می‌گوید که باید از این منابع طوری استفاده کنیم که خلق ثروت، اشتغال، امنیت اقتصادی و استراتژیک کشورمان را به وجود بیاوریم. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش، این موضوع را مطرح می‌کند که وقتی غربی‌ها متوجه شدند ایران حجم بالایی از منابع گاز دارد، باهم هماهنگ شدند که فقط تکنولوژی را به کشورمان تحویل دهند. به گفته این فعال بخش صنعت نفت و پتروشیمی یکی از مشکلات کشور ما در صنعت پتروشیمی بحث انتقال تکنولوژی و فناوری بوده است که غربی‌ها با ظرفیت بالا این کار را برایمان انجام می داده‌اند که در داخل نتوانیم این کار را انجام دهیم؛ اما شاید برای شما هم سؤال شود که باوجود پیشرفت‌های چشم‌گیر بعد از انقلاب سال ۵۷ و با وجود حجم زیادی از فارغ‌التحصیلان و نخبگان در کشورمان مشکل در این حوزه چیست که نمی‌توانیم تکنولوژی و فناوری را در داخل کشور تولید کنیم؟ آیا مشکل مالی داریم؟ یا مشکل نیروی انسانی؟ ابراهیمی اصل در این برنامه به این سؤالات به‌طور مفصل پاسخ می‌دهد اما او در بخشی از صحبت‌هایش در این رابطه می‌گوید که استفاده از این نعمت خدادادی نیاز به یک عقلانیت، تفکر استراتژیک و آینده‌نگر دارد. ابراهیمی اصل همچنین این موضوع را مطرح می‌کند که باید به بخش خصوصی بها بدهیم و دولت و سایر نهادها نباید با این بخش رقابت کنند بلکه باید موانع را برای این بخش رفع کنند تا کشور از خام فروشی بی‌نیاز شود. به گفته او تمام شرکت‌هایی که در اروپا کار کرده‌اند با یکدیگر هماهنگ شده‌اند که دانش فنی تکنولوژی صنعت میانی و پایین‌دستی را به ایرانی‌ها ندهند که گاز کشورمان را مجانی بردارند و ببرند و متأسفانه ما هم در این تله افتاده‌ایم. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش مطرح می‌کند که مصرف گاز ما به تنهایی که کشوری با جمعیت ۸۳ میلیون نفری هستیم، معادل مصرف گاز اتحادیه اروپا و کشور چین با جمعیت میلیاردی است.

پرسش‌هایی که در این برنامه مطرح می شود شامل: جایگاه ایران در میزان ذخایر نفت و گاز کجاست؟ سیاست‌های راهبردی جمهوری اسلامی برای استفاده بهینه از این منابع چیست؟ اصلاً خوراک اصلی صنعت پتروشیمی چیست و چه فرایندهای اصلی را در صنعت پتروشیمی داریم؟ در صنعت نفت از دو واژه کلان استفاده می‌کنیم به اسم بالادستی و پایین‌دستی که در خود پتروشیمی هم استفاده می‌شود این واژه‌ها به چه معناست؟ نقش صنعت پتروشیمی در اقتصاد کشور، در اشتعال جوانان و تأثیر آن در سطح زندگی مردم به چه شکل است؟ برای آشنایی با فضای پتروشیمی کشورمان و کمبودها و ضعف‌ها در این حوزه این قسمت از برنامه «فرایند» را از دست ندهید.