فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی

فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی موظف به پشتیبانی کامل از بخش خصوصی و سرمایه گذاران هستند

 

فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی موظف به پشتیبانی کامل از بخش خصوصی و سرمایه گذاران هستند - وبسایت مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران

استاندار هرمزگان گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود در آغاز سال جدید، علاوه بر بخش دولتی که باید نقش خود را در زمینه تولید، پشتیبانی و رفع موانع به درستی ایفا کند، از بخش خصوصی نیز در زمینه تولید انتظاراتی داشتند که تحقق آن می تواند زندگی مردم، اقتصاد استان و کشور را متحول کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، فریدون همتی در نشست شورای معادن استان هرمزگان، از رشد مجوزهای صادر شده در سال ۹۹ در حوزه معادن استان خبر داد و اظهار داشت: صدور پروانه بهره برداری به میزان ۱۱درصد، میزان اشتغال ۱۱درصد، سرمایه گذاری ۱۵۲درصد، ذخایر قطعی ۸۲درصد و استخراج سالیانه اسمی ۷۴درصد در همسنجی با سال ۹۸ رشد داشته است.

وی افزود: میزان اشتغال، سرمایه گذاری و استخراج سالیانه اسمی پروانه های صادر شده بر اساس طرح بهره برداری که توسط اعضای دارای صلاحیت نظام مهندسی معدن استان تهیه و در کمیته بررسی طرح های این سازمان تأیید می شود مشخص می شود و سازمان صمت هرمزگان در ارائه این ارقام دخالتی ندارد.

استاندار هرمزگان از افزایش ۹درصدی میزان استخراج از معادن استان نیز خبر داد و گفت: میزان استخراج از معادن طی سال ۹۸، ۱۴میلیون و ۲۲۶هزار تن بوده که با رشد ۹درصدی در سال ۹۹، میزان استخراج از معادن به ۱۵میلیون و ۵۲۲هزار تن رسید.

همتی اضافه کرد: در سال ۹۹، ۳۱معدن راکد استان با رشدی ۴۱درصدی نسبت به سال ۹۸ فعال شد و میزان سرمایه گذاری در این معادن نیز با ۲۸۲درصد رشد، بیش از یک هزار و ۷۹۲میلیارد ریال بود که برای ۴۲۹نفر اشتغال ایجاد کرده است.

رئیس شورای معادن استان هرمزگان همچنین گفت: در راستای اجرای ماده ۲۰ قانون معادن، سلب صلاحیت ۲۹ بهره بردار که در مهلت قانونی ارائه شده به تعهدات خود عمل نکرده بودند اعلام و معادن از ید آن ها خارج شد و در لیست مزایده قرار گرفته است. وی خاطرنشان کرد: این میزان سلب صلاحیت نسبت به سال ۹۸ با ۱۲۳درصد رشد همراه بوده است.

استاندار هرمزگان با اشاره به عزم جدی دولت برای فراهم کردن زمینه بهره برداری از پهنه های معدنی در استان، بیان داشت: ۲۱۸ محدوده و معادن قابل واگذاری به زودی به مزایده گذاشته می شود.

همتی با اشاره به تحقق ۳۰۰درصدی برنامه پیش بینی شده از سوی مجری طرح احیاء، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس کشور در هرمزگان، از پیگیری برای احداث دو واحد کنسانتره  سنگ آهن در شمال هرمزگان نیز خبر داد و گفت: شرکت عمران مومان و شرکت پدیده کاوش ایرانیان دو شرکتی هستند که با پیشرفت فیزیکی ۹۰درصدی و نصب تجهیزات، پیش بینی می شود تا خردادماه سال جاری به مرحله بهره برداری برسند.

استاندار هرمزگان، با اشاره به نام‌گذاری سال «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: این شعار طی سال جاری همانند سال های اخیر مورد توجه جدی قرار می گیرد و با مجموعه اقداماتی که در حال انجام است، فعال سازی بخش معدن در سال ۱۴۰۰با همتی مضاعف تر پیگیری می شود که بتوانیم به موازات بخش صنعت، کشاورزی و سایر بخش ها، این حوزه را پویا و پر رونق تر کنیم.

وی با اشاره به بررسی مشکلات ایجاد شده ناشی از فعالیت معدن کرومیت شریک آباد در منطقه کوهشاه احمدی شهرستان حاجی آباد، یکی از وظایف شوراهای استانی را تأمین امنیت سرمایه گذاری برشمرد و تصریح کرد: سازمان های مربوطه باید طی یک هفته، ابهامات و مشکلات موجود را از طریق گفتگو با معتمدان محلی مرتفع و موانع فعالیت سرمایه‌گذار برطرف شود.

 همتی گفت: دستگاه ها و نهادهای متولی باید نسبت به دغدغه سرمایه گذاران و همچنین مردم مناطق حساس باشند و به سرعت چالش ها را برطرف کنند.

استاندار هرمزگان با اشاره به انتظارات متقابل دولت و بخش خصوصی، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی خود در سال جدید، علاوه بر بخش دولتی که باید نقش خود را در زمینه تولید، پشتیبانی و رفع موانع به درستی ایفا کند، از بخش خصوصی نیز در زمینه تولید انتظاراتی داشتند که تحقق آن می تواند زندگی مردم، اقتصاد استان و کشور را متحول کند.

وی افزود: در سال جاری، فرمانداران، دستگاه های اجرایی، قضایی، امنیتی و انتظامی باید از سرمایه گذاران و بخش خصوصی با جدیت پشتیبانی و به‌صورت میدانی بر امور نظارت کنند.

منبع : وزارت کشور