سنگرسازی در برابر ترامپ

نصرت‌الله تاجیک

سخنرانی دیشب دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همان گونه که از سوی بسیاری از ناظران و کارشناسان پیش بینی می شد، تکرار بسیاری از ادعاها و حرف های پیشینی بود که از سوی او و دولتمردانش بیان شده  بود. آنچه امروز اهمیت دارد واکنش و استراتژی جمهوری اسلامی ایران برای رویارویی با فشارهایی است که ایالات متحده امریکا تلاش دارد برای ایجاد شکاف و آسیب در ایران به کار بگیرد. یک استراتژی موثر و سازنده از سوی ایران، بیش از آنکه به کنش های بازیگران خارجی و ایالات متحده امریکا بستگی داشته باشد، به سیاست داخلی ایران و رویکردهای ما در برابر مسائلی است که در سیاست خارجی برای ما اهمیت دارد. تصمیم سازی و تصمیم گیری در مقولاتی که در سیاست خارجی برای جمهوری اسلامی ایران و شهروندانش اهمیت دارد باید به بنیانی مستحکم، منسجم و همبسته برای رویارویی با فشارهای خارجی منجر شود.

رویکرد منسجم و سیاست واحد در رویارویی با مسائل منطقه ای و بین المللی یکی از لازمه های کاهش آسیب پذیری در برابر فشارهای دونالد ترامپ و سیاست هایی است که علیه ایران اعلام می کند. چنددستگی، چندصدایی و به هم ریختگی در تصمیم سازی ها و سیاستگذاری های جمهوری اسلامی ایران باعث می شود که نه تنها در ایران سردرگمی ایجاد شود بلکه طرف های خارجی ایران هم دچار بلاتکلیفی می شوند، چرا که پیامی واضح، روشن و واحد از ما دریافت نکرده اند.

انتظاری دیگر از سخنرانی دونالد ترامپ نمی رفت، او هیچ چیز بدیعی در سخنانش مطرح نکرد، اظهارات او درست مانند پیش بینی های ناظران با ادعاهایی در مورد موفقیت های عمده اش آغاز شد و در مورد ایران همان گونه که بارها از سوی خودش و دیگر مقام های ارشد دولتش تکرار شده است، ایران را به گسترش تروریسم و خشونت در جهان متهم کرد. اما سوال اینجاست که چنین اتهام زنی هایی به جمهوری اسلامی ایران تا چه اندازه ثمربخش و موثر است؟

اینجاست که سیاست داخلی و تصمیم سازی داخلی در رویارویی با چنین هجمه هایی اهمیت بنیادین پیدا می کند. عملکرد ایران در سال های گذشته، مواد اولیه لازم برای ایجاد سپری مستحکم و سنگری قدرتمند در برابر چنین اتهاماتی را تامین کرده است، اما تا چه اندازه از این مواد اولیه استفاده کرده ایم؟ جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری عظیمی برای دور کردن ترس، وحشت، خشونت، کشتار و تروریسم نه تنها از منطقه خاورمیانه بلکه از جهان غرب و به خصوص کشورهای اروپایی انجام داده است، ایران پیشتاز مبارزه با داعش و دیگر گروه های تروریستی افراطی در منطقه خاورمیانه است. حالا شاهدیم که به جای اینکه از این سرمایه گذاری مادی، معنوی و انسانی ایران در مبارزه با تروریسم قدردانی شود، جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده امریکا به حمایت از تروریسم متهم می شود. چرا این فرصت در اختیار دونالد ترامپ قرار گرفته است تا چنین اتهاماتی را علیه ایران به زبان بیاورد؟ آیا همه این عیب بر دوش دشمنان ما است یا اینکه ما در عرضه کردن اقدامات مان علیه تروریسم، فرموله کردن دیدگاه های مان علیه افراطی گری و در نشان دادن سرمایه گذاری مان علیه خشونت غفلت و تعلل کرده ایم؟ اگر ما به قدر کافی تلاش کرده بودیم تا این اقدامات و دیدگاه ها را برای جهان تبیین و تشریح کنیم، دیگر فرصتی در اختیار افراد قرار نمی گرفت که بتوانند چنین اتهاماتی را علیه ایران مطرح کنند. سیاستگذاری داخلی برای تبیین و تشریح روشن سرمایه گذاری کلان ایران در مبارزه با تروریسم برای جامعه جهانی از طریق پیام های واحد و روشن و سیاست خارجی منسجم، یک گام مهم برای واکسینه کردن جمهوری اسلامی ایران در برابر چنین اظهارات و اتهام هاست.

علاوه بر این باید نگاه کنیم که چرا در شرایطی قرار گرفته ایم که در برابر چنین اتهامات و فشارهایی آسیب پذیر شده ایم. بار دیگر به اعتقاد من، سیاستگذاری و تصمیم سازی های داخلی نقش اصلی را در مبارزه با سیاست های افزایش فشار رییس جمهور ایالات متحده امریکا بازی می کند. فقدان رسیدگی به برخی مشکلات مزمن سیاست و اقتصاد ایران باعث شده است که کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده امریکا این فرصت را پیدا کنند تا با ساده ترین حمله ها از ضعف های بارز و پاشنه آشیل های شناخته شده ما استفاده کنند. ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان داد که همچنان یک سیاست روشن را در برابر ایران در پیش گرفته است: <<بحران سازی اقتصادی، ایجاد شکاف سیاسی و فعال سازی گسل های قومیتی و مذهبی>>. آنچه ترامپ می گوید با آنچه دولت او انجام می دهد، همراستا و هماهنگ است. امریکا در حال ایجاد یک اتحاد امریکایی-عبری-عربی در برابر ایران است تا مشکلات روزافزونی را در حوزه سیاسی و اجتماعی برای ایران ایجاد کنند. در کنار این ائتلاف، امریکا با استفاده از قدرت خود به عنوان یک دولت مسلط در حوزه اقتصاد جهانی توان زیادی برای ضربه زدن به اقتصاد ایران دارد.

جمهوری اسلامی ایران در مسیر رویارویی با این سیاست فشار و آسیب، باید استراتژی مشخصی را در پیش بگیرد. خوشبختانه تا به امروز در برخی بخش ها شاهد عملکرد مثبت و سازنده ای بودیم. در برجام عملکرد جمهوری اسلامی ایران بعد از عقب نشینی امریکا از این توافق چندجانبه، با حفظ توافق بدون امریکا و نگه داشتن روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا در جبهه ایران، فرصت را از ترامپ برای یارکشی قدرتمند و اجماع سازی بین المللی علیه ایران گرفته است. این اجماع تقریبا در میان همه کارشناسان داخلی و بخش عمده ای از کارشناسان بی طرف خارجی وجود دارد که رییس جمهور اسلامی ایران باید از فرصت مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال جاری استفاده کند تا با یارکشی فعال، تیم جمهوری اسلامی ایران را در برابر امریکا قدرتمندتر کند. ایران نه تنها باید شرکا و یارهای قبلی خود را در تیم برجام حفظ کند، بلکه باید بتواند تعداد این حامیان را در نشست امسال مجمع عمومی بیشتر کند. رییس جمهور اسلامی ایران در مجمع عمومی امسال ۳ ابزار برای تقویت جایگاه ایران در اختیار دارد: دیدارهای دوجانبه، سخنرانی دیشب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و گفتمان سازی بین المللی. بعد از سخنرانی دیشب رییس جمهور آنچه اهمیت دارد پژواک این سخنان است و اینکه آیا گفتمان شاخصی در عرصه بین المللی در پی این سخنرانی شکل می گیرد یا نه.

جمهوری اسلامی ایران با وجود همه تلاش ها، سرمایه گذاری ها و پیگیری ها، همچنان در برخی زمینه ها در عرصه بین المللی آسیب پذیر باقی مانده است. همان گونه که بالاتر اشاره کردم، ایران در تبلیغ و تبیین اقدامات خود در مبارزه با تروریسم برای جهانیان کم توان و کم اثر ظاهر شده است. سیاست خاورمیانه ای جمهوری اسلامی ایران با وجود همه درایت ها و اقدامات صحیح از یک مزیت و نقطه قوت غیرقابل نفوذ، به دلیل فقدان استراتژی منسجم تبیینی و تشریحی به شکافی آسیب پذیر در برابر دشمنان تبدیل شده است. ایران باید الگوی خود برای امنیت منطقه ای را به شکلی عرضه کند که خریدار بیشتری پیدا کند و قدرت های جهانی پشت پرچم ایران جمع شوند، ایران باید با استفاده از شرایط موجود و حمایت اروپایی ها از برجام، بتواند ساز و کار مستقل مالی بدون وابستگی برای ارتباط مالی با جهان ایجاد کند، سازوکاری که اگر ایجاد شود، دیگر کشورهای جهان هم در آینده می توانند از آن بهره برداری کنند، در عین حال در داخل هم باید با ساختارسازی های بلندمدت، از جمله ترمیم نقطه ضعف هایی مانند اقتصاد تک محصولی و شکاف های اجتماعی و سیاستگذاری های کلی برای تسهیل روابط مالی بین المللی، در بلندمدت از آسیب پذیری شدید در برابر فشارهای خارجی محافظت کرد. نتایجی که روز دوشنبه در دیدار ایران و ۱+۴ به دست آمد، امیدواری هایی ایجاد کرده است و رویکرد ایران، اروپا، روسیه و چین برای ادامه همکاری در برجام، می تواند سنگ بنایی برای سنگرسازی و مصون سازی کشور در برابر فشارهای آینده باشد .