در دیدار با اعضای هیات مهاجرت کمیسیون اروپا مطرح شد:

تلاش ایران برای گسترش همکاری های بشردوستانه با اتحادیه اروپا/ نیازمند امدادرسانی به حوادث مترقبه هستیم

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل وزارت کشور گفت: آمادگی داریم تا همکاری های خود را در زمینه کمک های بشردوستانه بویژه در حوزه مهاجرت با سازمان بین المللی اتحادیه اروپا گسترش دهیم و از ظرفیت های موجود این سازمان استفاده کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، شجاعی کیاسری در دیدار و گفت وگو با اعضای هیات مهاجرت کمیسیون اروپا که عصر دوشنبه در وزارت کشور انجام شد، ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم به میهمانان، اظهار داشت: امیدوارم زمینه همکاری های سازمان بین المللی اتحادیه اروپا با ایران افزایش یابد و البته در این عرصه نیازمند ملاقات و مذاکرات بیشتر هستیم.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل وزارت کشور اظهار داشت: درحال حاضر بیش از ۳ میلیون مهاجر از کشورهای مختلف از جمله افغانستان، پاکستان، عراق در ایران بسر می برند و جمهوری اسلامی تلاش می کند براساس فرهنگ غنی ایرانی و با کمک های انسان دوستانه؛ تسهیلات و امکانات مناسب را در اختیار مهاجران قرار دهد.
شجاعی موضوعاتی از قبیل آموزش، بهداشت، حمایت از کودکان، تامین امنیت، ایجاد سرپناه و تامین مایحتاج غذایی مهاجران از عمده دغدغه های کشورمان برای پناه جویان عنوان کرد.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل وزارت کشور، عدم تمایل مهاجران افغان برای بازگشت به کشورشان را از دیگر دغدغه های کشور ایران قلمداد کرد و اظهار داشت: بیشتر مهاجرین متعلق به کشور افغانستان هستند و این افراد پس از آنکه از شرایط مناسب اقامتی و تحصیلاتی لازم برخودار شدند دیگر حاضر به بازگشت به کشورشان نمی شوند و اغلب آنان تمایل پیدا می کنند تا به کشورهای اروپایی مهاجرت کنند.
شجاعی کیاسری پیشنهاد داد: برای بازگرداندن جوانان مهاجر افغانی کمک ها و حمایت های لازم از سوی سازمان اتحادیه اروپا صورت پذیرد تا از مهاجرت آنان به اروپا جلوگیری شود.
وی درعین حال افزود: متاسفانه اغلب جوانان افغانی، ایران را مسیر تردد به کشورهای اروپایی می دانند به همین خاطر هزینه هایی را به کشورمان تحمیل می کنند .
شجاعی در بخش دیگر سخنانش از سازمان اتحادیه اروپا خواست تا در زمینه مقابله با حوادث غیرمترقبه همکاریها را ارتقاء بخشد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش اعظم مهاجران خارجی بویژه افغانی در استان هایی اسکان و اقامت دارند که اکنون دستخوش حوادث طبیعی همچون سیل است. امیدواریم کمک های بشردوستانه اتحادیه اروپا سبب شود تا این افراد از تسهیلات و حمایت های بیشتری برای بازگشت به کشورشان برخوردار شوند.
شجاعی کیاسری گفت: جمهوری اسلامی کشوری استراتژیک است و به همین دلیل معتقدیم که باید همکاری خود را با سازمان بین المللی اتحادیه اروپا بیشتر کنیم و از پشتیبانی ها و خدمات آنها برای کمک بیشتر به پناهندگان برای آماده سازی مهاجران افغانی برای بازگشت به کشورشان بهره مند شویم.
وی افزود: آمادگی داریم تا بتوانیم ارتباطات وظرفیت های دو طرف را از بالقوه به بالفعل تبدیل کنیم.
شجاعی اظهارکرد: رئیس اتحادیه اروپا از ایران بازدید کرده اند و ابراز رضایت خود از خدمات ارایه شده ایران به مهاجران داشته اند.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل وزارت کشور ابراز امیدواری کرد تا با مذاکرات صورت گرفته در این جلسات، اتحادیه اروپا اعتبارات بیشتری به حل چالش های منطقه اختصاص دهد.
شجاعی در پایان با اشاره به جاده ابریشم هم گفت: این جاده جزو تاریخ تمدن ایران محسوب می شود و امیدواریم کشورهایی که در این حوزه فعالیت داشتند در امر انسان دوستانه در کنار هم قرار بگیرند و بتوانند فعالیت مشترکی داشته باشند.
در ادامه، “ماریا بلانکا رودریگز گالیندو” عضو همکاریهای بین المللی اداره کل مهاجرت و امور داخلی کمیسیون اروپا هم گفت: در جلسات وزارت کشور برای ما تشریح شد که ایران برای پناهندگان بویژه افغان ها و حمایت از کودکان مهاجر و بهداشت و سلامت شان چه خدمات و اقداماتی را به انجام رسانده است .
وی با بیان اینکه سازمان بین المللی اتحادیه اروپا با چالش های ایران آشناست، اظهار کرد: کشور ایران در امر پناهندگان و مهاجرین همواره با چالش بزرگی روبرو بوده است و این امر از سالهای دور همچنان وجود داشته است.
وی گفت: اتحادیه اروپا متوجه مشکلات ایران در زمینه پناهندگی هست و خود را متعهد می داند تا به کشور ایران در امر حمایت از پناهندگان کمک کند و از قبل نیز همکاری هایی با کشور ایران داشته است. عضو همکاریهای بین المللی اداره کل مهاجرت و امور داخلی کمیسیون اروپا تاکید کرد: تمایل داریم دغدغه های پناهندگان افغانی را در ایران مورد بررسی و پیگیری قرار دهیم و در این زمینه هم توافق نامه ای سال گذشته از سوی اتحادیه اروپا با ایران در حوزه توسعه گفتگوها امضا شد و یکی از موارد آن توافق نامه بحث درباره مهاجرت بود.
ماریا بلانکا رودریگز گالیندو با بیان اینکه باید روی مسائلی گفت وگو شود که نفع هر دو طرف در نظر گرفته شده باشد، افزود: به اینجا آمده ایم تا چارچوب و محور گفت وگوها با ایران را در زمینه مهاجرت و پناهندگان بویژه افغان ها بررسی کنیم و بیینم که این گفت و گو ها چه می تواند باشد.
وی اظهار داشت: خوشبختانه تاکنون با مسئولان وزارت کشور و از جمله اداره اتباع خارجی ایران گفت و گوهای مفیدی را در زمینه مهاجرت به انجام رسانده ایم.
این عضو کمیسیون بین المللی اداره کل مهاجرت و امور داخلی کمیسیون اروپا گفت: گفتگوها بین ایران و اتحادیه اروپا درحوزه پناهندگان، مهاجرت های قانونی و غیر قانونی برای هر دو طرف گفتگو یعنی ایران و اتحادیه اروپا تاثیرگذار است.
ماریا بلانکا رودریگز گالیندو با اشاره به نقش قابل توجه و پر اهمیت ایران در زمینه همکاری با اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرد که ایران بتواند در آینده همچنان در این همکاری ها فعالانه عمل کند.
وی با اشاره به نقش فعال ایران در جاده ابریشم هم گفت: دنبال فراهم کردن فعالیت با ایران در طرح های دیگری در جاده ابریشم در قالب امضای تفاهم نامه هستیم.
وی با تاکید بر اینکه اتحادیه اروپا کمک های بشردوستانه زیادی به پناهندگان و مهاجران می کند، افزود: اتحادیه اروپا و اداره بشردوستانه همکاری زیادی با کشور افغانستان دارد و آمادگی داریم در خصوص پناهندگان همکاری کنیم.
وی با بیان اینکه مشکل پناهندگی تنها مشکل ایران نیست، تاکید کرد: باید راجع به نیازها و علایق طرفین گفت وگو نماییم. همانطور که گفتید بسیاری از مهاجران افغان وقتی به سن مشخصی می رسند تصمیم میگیرند که به کشورهای اروپایی سفر کنند.
وی با اشاره به مسایل همچون قاچاق کالا و انسان نیز گفت: این موضوعات مشکلاتی را برای ایران و اتحادیه اروپا بوجود آورده اند که همه این مسایل نیز مهم و قابل گفت و گو هستند.
در ادامه این گفت وگوها، آزرم نیا معاون حوزه بین الملل مرکز اطلاع رسانی و روابط بین الملل وزارت کشور اظهار کرد: ارتقاء سطح همکاری های با اتحادیه اروپا مد نظر ماست و در این راستا گام برخواهیم داشت.
وی افزود: اقدامات وزارت کشور جمهوری اسلامی از تنوع زیادی برخوردار است و در حوزه های امنیتی مهاجرت مواد مخدر، مبارزه با قاچاق انسان، ثبت احوال، شهرداری ها انتخابات و بسیاری از حوزه ها فعالیت داریم.
آزرم نیا افزود: کلیه مراودات بین المللی وزارت کشور و کلیه سازمان های وابسته و تابعه از سوی مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل انجام می شود.
وی تاکید کرد: در حال حاضر سازمان منطقه ای و بین المللی زیادی هستند که با وزارت کشور در تعامل هستند و هماهنگی ها از این طریق صورت می گیرد.
معاون بین الملل مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور افزود: افزود: علاقمندیم تا در حوزه های بشردوستانه با اتحادیه اروپا همکاری داشته باشیم.
آزرم نیا گفت: با توجه به اینکه دکتر رحمانی فضلی علاوه بر آنکه وزیر کشور هستند دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر هم می باشند در این زمینه نیز چنانچه پیشنهاد همکاری از سوی سازمان اتحادیه اروپا باشد می توانیم مراتب را به ستاد مبارزه با مواد مخدر منعکس کنیم. همچنین آمادگی داریم تا با تبادل هیات های دو کشور درخصوص موضوعات مختلف و مرتبط با وزارت کشور، همکاری داشته باشیم.
وی ادامه داد: در حوزه مهاجرت نیز علاقمند به همکاری مشترک هستیم و معتقدیم که باید ساختار این موضوع مشخص شود.
در پایان این نشست، هدایایی از سوی شجاعی کیاسری رئیس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور به اعضای همکاری های بین المللی اداره کل مهاجرت و امور داخلی کمیسیون اروپا اهدا شد و چند عکس یادگاری با همکاران حوزه بین الملل وزارت کشور گرفته شد./