طهایی در بازدید از باغ گیاه شناسی ملی ایران خواستار گسترش همکاری های مشترک این مرکز با پژوهشگران و محققان مؤسسات علمی و تحقیقاتی واقع در البرز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، سید حمید طهائی در رأس هیئتی از باغ گیاه شناسی ملی ایران واقع در منطقه چیتگر بازدید و در دیدار مشترک با رئیس این مرکز علمی – تحقیقاتی، بر گسترش همکاری دو سویه تأکید کرد.
وی در این بازدید با همراهی تیمی از رویشگاه های خزر، البرز، زاگرس، گردشگاه شمالی این باغ، آربراتوم، باغ صخره ای و گیاهان زینتی و … این مجموعه دیدنی، بازدید داشت.
باغ گیاه شناسی ملی، در سال ۱۳۴۷ در مساحتی حدود ۱۵۰ هکتار از اراضی ملی؛ واقع در منطقه چیتگر احداث شده است و علاوه بر رویشگاه های مذکور جنگل و گردشگاه، باغ میوه های بومی، باغ رز، باغ ایرانی، گلخانه منطقه رویشی جنوب ایران، باغ سیستماتیک، قطعه نمایشی و آموزشی، قطعه چین و ژاپن، اروپا، گیاهان دارویی و… آن را در بر گرفته است.
طی سالهای اخیر بیشترین توسعه باغ گیاه شناسی در مجموعه کلکسیونهای زاگراس، البرز، چین و ژاپن، آربوراتوم، گیاهان دارویی، اروپا،امریکا، قفقاز، هیمالیا و… بوده است.در حال حاضر این باغ با ۲۲ کلکسیون مختلف، به ویترینی از مناطق رویشی ایران و جهان و محلی برای رشد و مبادله بذر در کشور مبدل شده است.
رویشگاه خرز با حدود ۷ هکتار وسعت از دریاچه، رودخانه و مجموعه گیاهان بومی جنگلهای خزری تشکیل شده است. مهمترین درختان مستقر در این رویشگاه ذخیره بلند مازو، انجیلی، توسکا، ممرز، نمدار و سرخدار می باشند. این بخش به نحوی طراحی شده که تداعی کننده جنگل های شمال ایران باشد. این رویشگاه ذخیره گاه ژنتیکی گونه های خزری است و نقش مهمی در حفظ این گونه ها دارد.
طهائی در ادامه از رویشگاه زاگرس نیز بازدید بعمل آورد، این قطعه نیز الگوی کوچکی از جنگل های طبیعی زاگرس بشمار می رود و عناصر اصلی درختی سازنده قطعه، سه گونه از جنس بلوط به نام های برودار یا بلوط ایرانی، مازودار و وی ول می باشد.
رویشگاه البرز مقصد پایانی بازدید استاندار البرز از این مجموعه دیدنی به شمار می رفت. این رویشگاه نیز با هدف معرفی تنوع گیاهی منطقه البرز مرکزی به عنوان یکی از رویشگاه های طبیعی ایران از طریق توپوگرافیک، کاشت و استقرار گیاهان شاخص این زیست بوم طراحی گردیده و در آن آبشار، برکه و باتلاق احداث شده است.
مسیر دسترسی به باغ گیاه شناسی ملی ایران  از کرج، ایستگاه مترو وردآورد، بلوار پژوهش درب غربی می باشد و علاقمندان همه روزه در بهار و تابستان از ۹ صبح تا ۸ بعد از ظهر و در فصل پاییز و زمستان از ۹ صبح تا ۳ بعداز ظهر می توانند تماشاگر طبیعت این باغ ملی چهار فصل باشند.
شایان ذکر است در جریان این بازدید مدیران کل جهاد کشاورزی و روابط عمومی استانداری البرز و جمعی از مسئولان نیز نماینده عالی دولت در استان را همراهی می کردند.